Adım Adım Arama Motoru Optimizasyonu Rehberi

Arama Motoru Optimizasyonu,

Adım Adım Arama Motoru Optimizasyonu Rehberi

Sitenizi içeriğine bağlı olarak internet kullanıcılarının aradığı anahtar kelimelerde Google’ın arama sonuçlarında ilk sayfada çıkartmak sitenizin ziyaretçi sayısının katlanmasını ve eğer ticari bir web siteniz varsa ürün satışlarınızın artmasını sağlayacaktır. Bu yazımızda SEO (Search Engine Optimisation, Arama Motoru Optimizasyonu) için adım adım yapmanız gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

SEO İçin Ön Araştırma

Öncelikle sitenizin içeriği ile ilgili yapılan aramalarda kullanılan anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Bu tek bir kelimeden oluşabileceği gibi 2-3-4 kelimelik cümlelerden de oluşabilir. Tek kelimelik aramalar çok yapılsa da bu alanda rekabet yüksek olabilir. Bu yüzden daha çok kelime içeren ancak daha az rekabet bulunan arama kelimelerini hedefleyebilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu için anahtar kelimeleri bulmak sadece tahminlere dayalı bir iş değildir. Bu alanda pek çok yazılım bulunmakla birlikte ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın ücretsiz anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz. Anahtar kelime aracında sitenizin içeriğiyle ilgili anahtar kelime varyasyonlarını, reklam veren rekabetini, aylık arama miktarını, reklam verenlerin bu kelime için tıklama başına ne kadar ücret ödediklerini ve en yüksek arama hacmine ulaşılan ayları öğrenebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu

Sayfalarınızı arama motorlarına en iyi tanıtma biçimi kullandığınız Meta Tag’lerdir. Meta Tag’lerini iyi düzenleyin, aşırı anahtar kelime kullanımından kaçının ve site açıklamanızı basit ve site içeriğinin ne olduğu konusunda kısa ve bilgilendirici, 160 karakteri geçmeyen bir cümle ile yazın. Meta Tag’lerde bulunan açıklama ve anahtar kelime tagleri ile sayfa başlığının mutlaka site içeriğiyle ilgili olması gerekmektedir.

Sayfamızda fotoğraf ve grafikler kullanıyorsanız bunların “alt” taglerini mutlaka yazın. Pek çok insan ciddiye almasa da Google Görsel Arama Motoru iyi bir ziyaretçi kaynağıdır. Google Görsel Aramada ziyaretçi çekmek için fotoğraflarınızın alt taglerinde açıklama bulunması gerekmektedir. İyi bir SEO için alt tagleri anahtar kelimelerle doldurmak yerine içinde anahtar kelimelinizin de geçtiği düzgün ve kısa bir cümle kurun.

Sayfanızda bulunan yazının ana başlığında H1, alt başlıklarda H2, H3, H4 gibi başlık taglerini kullanmak arama motoru optimizasyonu açısından önemlidir. Bu başlıklarda anahtar kelimenizle ilgili kelimeler kullanmaya çalışın.

Seçtiğiniz anahtar kelimeyi yazınızın içinde ara ara kullanmak önemlidir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta anahtar kelimeyi aşırı derecede kullanarak metni anlamsızlaştırmamaktır. Ayrıca anahtar kelimenizi çok kullanırsanız Google sayfanızı spam olarak algılayabilir.

Sitenizin her hangi bir sayfasından diğer sayfalara bağlantı verirken bağlantı başlığı olarak ziyaretçiyi yönlendirdiğiniz sayfanın anahtar kelimesini kullanın. Site içi bu bağlantılar SEO açısından etkili olmakta ve arama motorunun diğer sayfanın bağlığı hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır.

SEO açısından diğer önemli bir konuda sitenize diğer sitelerden gelen bağlantıların başlıklarıdır. Eğer diğer sitelerden sizin sitenizin ana sayfasına ya da iç sayfalarına anahtar kelimeniz ile ilgili başlıkların kullanıldığı bağlantılar geliyorsa bu arama sonuçlarında o anahtar kelimede üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır.

Diğer sitelerden, forumlardan, link rehberlerinden ve bloglardan kendi sitenize anahtar kelimenizi kullandığınız linkler almanız arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanızı hızlandıracaktır ancak bunda aşırıya kaçarsanız siteniz Google’dan atılabilir ya da uzun bir süre sandbox’ta kalabilirsiniz. Link alımlarının yavaş yavaş ve kaliteli sitelerden yapılması gerekmektedir.

XML site haritaları Google’ın sitenizin tüm sayfalarını indekslemesini hızlandırmak açısından oldukça kullanışlıdır. Sitenizin içeriği binlerce sayfayı buluyorsa bir XML site haritası oluşturmalı ve Google Web Yöneticisi Merkezine giriş yaparak bu site haritasını kaydettirmelisiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra siteniz halen arama motorları tarafından ziyaret edilmediyse Google, Yahoo veya Bing’in url kaydetme sayfalarına giderek manüel olarak site kayıt başvurusu yapabilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) için tüm adımları takip ettikten sonra yapmanız gereken şey sabırlı olmaktır. Sonuçları hemen alamayabilirsiniz. Siteniz yeniyse en az 3-4 ay beklemeli ve bu süre içinde sitenize yeni içerikler eklemelisiniz. Alan adınızın eskimesi sitenizin Google ve diğer arama motorlarında güvenilirliğinin artmasını sağlayacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir