Bebeğim İshal Oldu Bu Tehlikelimi, Bebeğimde İshal Başladı Ne Yapmalıyım?

Sevgili anneler eğer bebeğiniz sadece bir defa gevşek dışkı yaptı ise o zaman pek endişelenmenize gerek yok.

Unutmayın hanımlar bebeğinizin dışkısının rengi ve kıvamı her gün değişebilir hatta ve hatta her tuvalete çıkmadan çıkmaya dahi değişebilir.

Bunun haricinde her bebek her beslenme başına 1.5 gevşek dışkı yapabilir.

Eğer dışkı bundan daha fazla ise o zaman bebek anneden gelen sütün içindeki bir şeye yada enfeksiyona tepki veriyor olabilir.

Eğer bebeğiniz biberon ile besleniyor ise o zaman bebeğiniz kötü mamaya yada beslenme diyetindeki başka bir şeye tepki veriyor olabilir.

Fakat sorun ne olursa olsun ilk 1 ila 3 ay arasında ishal olan bir bebeğin vücudu çok hızlı bir şekilde susuz kalır. Özelliklede saat başına sıvı halde kaka yapıyor ise.

Bebeğiniz ne kadar küçük ise bebeğinize verdiğiniz sıvı miktarına o denli dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğiniz ishal olduğu zamandan bu yana ne kadar sıvı verdiğinizi takip altında tutmanız bebeğiniz açısından iyi olacaktır. Çünkü doktor bebeğiniz hakkındaki bu bilgileri sizden isteyecektir.

Bebeğinizin anne sütündeki herhangi bir şeye tepki verdiğini düşünüyorsanız o zaman sütü kestiğiniz zaman ishal düzelmelidir.

Yada emzirme durumunu 12 ila 24 saate kadar kesmenizde fayda olabilir. Unutmayın hanımlar ishal olan bir bebekte sıvı miktarını takip etmeniz ve sıvı miktarını dengelemeniz bebek için çok önemlidir.

bebek sagligi

Bebeğin İshal Durumunda Yapılması Gerekenler

• Yapabiliyorsanız bebeğinizin neden ishal olduğunu bulun.
• Bebeğinizin susuz kalıp kalmadığını takip altında tutun ve eğer bebeğinizin susuz kaldığını düşünüyorsanız o zaman hemen bebeğinizi doktora götürün.
• Doktorunuzdan bebeğinizin ishalini durdurmak için bir reçete talep edin.
• Bebeğinizin kaybettiği sıvıyı yeniden bebeğinize geri verin.
• Bebeğinizin dışkısı normale dönene kadar en az iki gün boyunca bebeğinize et suyu, pirinç, çorba ve muz vermeye çalışın.

Evet sevgili anneler bebekte ishal eğer devamlı ise bu durum bebek için çok ama çok tehlikeli olabilir. Ve sürekli ishal durumu çok önemli hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden her zaman için bebeğinizin doktorunu sabit tutmaya çalışın ve her konuda bebeğinizin doktoruna danışmaktan çekinmeyin.

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/bebegim-ishal-oldu-bu-tehlikelimi-bebegimde-ishal-basladi-ne-yapmaliyim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir