Bebeğim Kafasını Her Yere Vuruyor, Bebeğimin Ciddi Bir Şekilde Yaralanmadığından Nasıl Emin Olabilirim?

Evet, sevgili anneler bildiğiniz üzere yeni yeni yürümeye veya emeklemeye başlayan bir bebek her zaman sendeler. Ve iki nokta arasındaki en kısa mesafe düz bir çizgidir ve eğer bu düz çizgi yani hat üzerinde bir masa ya da başka bir şey olması hiç fark etmez.

Bebeğimin Kendini Yaralamasını Nasıl Engellerim?

Bebeğiniz yürüme esnasında yolu üzerinde bir cisim var ise büyük ihtimalle bu cisme kafasını çarpacaktır. O yüzden özellikle kahve ya da sehpalarının yan tarafların kutu içerisinde gelen straforlardan yararlanmanız gerekecektir. Çünkü bu straforlar birçok yaralanmayı önleyebilen özelliktedirler.

Ve bildiğiniz üzere sevgili anneler özellikle masa köşeleri ve sehpa köşeleri adeta bebekleri kendilerine çeken bir mıknatıs gibidirler.
Bebek alnına ya da başının arkasına bir darbe alır ise hematoma durumu gerçekleşir yani başka bir değiş ile yüzeysel kan damarlarının çatlaması sonucunda derinin altında ortaya çıkan kan birikintisinin neden olduğu şişlik.

bebeklerde kafa carpmasiBu oluşan şişlik bazı durumlarda bir golf topu kadar büyük olabilir. Bu yüzden bebeğiniz ağlamaya başlayacaktır. Ve eğer bebeğiniz ağlamaya başladı ise ve eğer ortada kusma ya da gözlerine baktığınız zaman göz bebekleri eşit durumda ise o zaman ortada bir sorun yok demektir.

Genelde böyle sorunsuz durumlarda yapmanız gereken bebeğinizi kucaklayıp, öpüp onu yatıştırmak olmalıdır.

Fakat şişlik sonucu ortaya çıkan durumu analiz edemiyor ya da tam emin olamıyorsanız o zaman doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuz bebeğinizin ne kadar incindiği konusunda size yardımcı olacaktır.
Doktorunuzun size soracağı sorular, ağlama, kusma ve göz bebekleri konusunda olacaktır.

Bu soruların dışında bebeğin bilincini yitirip yitirmediği, kulaklarından her hangi bir sıvının ya da kanın akıp akmadığını soracaktır.

Doktorunuz sizden bebeğinizin başında bulunan bıngıldak bölgesine dokunup bıngıldağın halen düz ve yumuşak mı yoksa şiş mi olduğunu kontrol etmenizi isteyecektir.

Doktorunuzun size telefonda bebeğiniz hakkında sorduğu sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda doktorunuzun sizden aldığı bu bilgiler, bebeğinizin acilen muayene edilip, edilmemesine gerek olup olmadığını belirleyecek olan bilgilerdir. Doktorunuz verdiğiniz bilgiler doğrultusunda ne yapmanız gerektiğini size hemen söyleyecektir.

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/bebegim-kafasini-her-yere-vuruyor-bebegimin-ciddi-bir-sekilde-yaralanmadigindan-nasil-emin-olabilirim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir