Bebeğime Katı Yiyecek Vermeye Ne Zaman Başlayabilirim, Bebeğime Ne Zaman Tahıl Yedirmeye Başlarım?

Size bu konuda ilk tavsiyemiz bebeğinizin en az 6 aylık olmasını beklemenizdir. Eğer bunun aksini düşünüyorsanız o zaman doktorunuza bir danışmanızda yarar vardır.

Fakat ne olursa olsun aklınızda tutmanız gereken 2 önemli şey var. Bunlardan ilki bebeğinizin günlük 239 ml den fazla sıvı alması sağlıklıdır. İkincisi ise bebeğinizin her saat başı emzirilmesi gerekmez.

Eğer bebeğinizin her beslemeden sonra biraz daha yemeye ihtiyacı olduğunu görüyorsanız o zaman bebeğinize 4 haftalıktan sonra tahıl ürünleri vermeyi düşünebilirsiniz.

Bebeğiniz her 4 saatte bir yemek yemeye alışmış bir durumda ise ve 3 saatte bir yemek istiyorsa artık katı yiyecekler için hazır hale gelmiş demektir.

Bebeğime Erkenden Tahıl vermek Onu Bir Düzene Sokar mı?
Evet, bebeğinizi düzene sokmak istiyorsanız o zaman bebeğinize katı yiyecekler vermeye başlamanız bu sürece yardımcı olacaktır.

Bebeğinize katı yemek vermenin zamanını anlamanız için ilk işaret bebeğiniz biberon ile ya da meme emerek beslendiğinde artık doymuyor ise bu bebeğinizin katı yemeğe olan gereksiniminin başladığına işarettir.

Ayrıca tahıl midede sütten daha fazla yer kaplar ve çok fazla yemek yiyen bir bebeğin midesini sadece sıvı ile doldurmasından da kaçınmış olursunuz.

bebekBebeğimi Beslerken Tahılı Yemeğin Başında mı Yoksa Sonunda mı Vermeliyim?

Bu konudaki önerim bebeğinizi önce biberon ile sonra katı yiyecekler ile ardından tekrar biberon ile beslemenizdir. Bebekler genelde yemeğin başında çok açtırlar bu yüzden eğer ona ilk olarak tahılı verirseniz elinizdeki kaşığı sizden kapmaya çalışırlar.
Bu yüzden bebeğinize ilk başta biberon ile besleyin bu şekilde bebeğinizin açlığını biraz olsun yatıştırmış olursunuz. Böylece tahıl zamanı geldiğinde sizinle işbirliği yapmaya hazır olacaktır.

Unutmayın!
Bebekler günde 239 ml den fazla sıvı almamalıdırlar. Çünkü eğer sıvı miktarını bir bebeğe bırakacak olursanız bu bebek günde 4 litreden fazla sıvıyı rahatlıkla içebilir.

Bir bebeğin aşırı sıvı alması demek hem sizi hem de bebeği yoracaktır. Bu yüzden bebeğiniz için doğru olan sıvı miktarını aşmamanız en sağlıklısı olacaktır.

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/bebegime-kati-yiyecek-vermeye-ne-zaman-baslayabilirim-bebegime-ne-zaman-tahil-yedirmeye-baslarim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir