Bebeğimin Ağzında Pamukçuk Var Ne Yapmam Gerekiyor, Bebeğimde Pamukçuk Var Bebeğimi Hala Emzirebilir miyim?

Bebeğinizin ağzının içini ve dilini saran beyaz yamalar var ise ve temizlenemiyor ise o zaman bebeğiniz ve siz pamukçuk denen bu durum ile karşı karşıyasınız demektir. Pamukçuk ağzın içindeki dokuda hızlı bir şekilde yayılan ve Candida adı verilen bir maya nedeni ile oluşur.

Sürekli emme hareketi nedeni ile sürtünen bölgelerde pamukçuk hastalığı etkili olur. Bu durum emzirmeye bağlı olabilir ama bebeğin uyurken ağzında biberon ya da emzik tutmasına izin verdiğiniz için de olabilir. Pamukçuk hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir ve doktorunuzun vereceği uygun bir ilaç tedavisi ile kolayca geçebilecek bir hastalıktır.

Doktorunuz büyük bir ihtimalle nystatin adı verilen bir ağız süspansiyonu yazacaktır. Nystatin’i bebeğinizin ağzının ön kısmının her iki tarafına sürün merak etmeyin bebeğiniz ilacı yutar ise hiçbir şey olmaz. Eğer lekeler 2 gün içerisinde iyileşmez ise o zaman nystatin’i kulak temizleme çubuğu ile doğrudan yamaların üzerine sürün. Bu işlemi pamukçuk tamamen geçene dek 3 gün boyunca sürdürün.

nystatinBebeğimin Ağzında Pamukçuk Var Hala Bebeğimi Emzirmeli miyim?
Eğer bebeğinizde pamukçuk var ise hala bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz ama eskisi kadar uzun bir süre değil. Bebeğinizi besleme süresini eskisi gibi 30 ila 40 dakika değil her bir beslemede 20 dakika kadar sürdürmelisiniz.

Çünkü bebeğinizdeki pamukçuk yüzünden emme işlemi bebeğinize acı verebilir. Genelde pamukçuk rahatsızlığı en fazla 48 saat içinde tedavi edilmelidir ve bu 48 saat süre zarfında bebeği emzirmekten kaçınmalısınız.

Bebeği emzirmeye ara vermek demek bebeği beslemeye ara vermek demek değildir. Bu yüzden bu 48 saat süren tedavi boyunca bebeğinizi biberon ile besleyin. Fakat biberon ile bebeğinizi beslerken her beslemeden sonra biberon başlığını çıkartın ve yeni ya da temiz olan biberon başlığını biberona takın.

Eski biberon başlıklarını yıkayıp iyice temizlemeden tekrar aynı biberona takmayın.

Unutmayın sevgili anneler pamukçuğu bulaşık makinesinde yıkayıp lastik bir biberondan temizlemek göğsünüzden temizlemekten çok daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/bebegimin-agzinda-pamukcuk-var-ne-yapmam-gerekiyor-bebegimde-pamukcuk-var-bebegimi-hala-emzirebilir-miyim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir