Bebeğimin Kakasının Rengi Yada Katılığı Değişirse Endişelenmeli miyim?

Sevgili ipuçlarım anneleri bu yazımız yine sizleri düşünerek yazılmış bir yazıdır. Ama en çok yeni anneleri ilk defa anne olan ipuçlarım okuyucularını ilgilendiren bir makaledir.

Çünkü birkaç kez anne olan okuyucularımız zaten bir çok durumdan haberdar ve hangi konuda hemen doktora başvurmaları gerektiğini zaten biliyorlardır.

Bebekler hala gelişmekte olan ve çok hassas bir sindirim sistemine sahiptirler ve özellikle emziren anneler bu yüzden yedikleri her türlü besine dikkat etmek zorundadırlar.

Çünkü sizin yediğiniz her türlü besin sütünüzden bebeğinize geçip onun o küçük sindirim sistemini etkileyecektir.
Fakat elbette tüm bunların dışında çok ama çok dikkat etmeniz gereken bir hususta yok değildir.

Bu yüzden isterseniz lafı daha fazla uzatmadan bebeklerdeki sindirim sistemi ile ilgili konumuzu incelemeye başlayalım ve hangi durumlarda endişelenip hangi durumlara dikkat etmemiz gerektiğini anlayalım.

Bebekte Kaka Renk Ve Katılık Durumu

Bebekteki renk ve katılık olayı beslenme ile alakalıdır. Ayrıca bu olay çocuğunuzun yaşıyla da doğrudan alakalıdır. Birkaç kez anne olmuş hanımlar çok iyi bilir ki, 4 haftalık bir bebeğin altını değiştirmek ile 10 haftalık bir bebeğin altını değiştirmek arasında dağlar kadar fark vardır. Tüm bunların dışında elbette emzirilerek beslenen bir bebek ile mama ile beslenen bir bebeğin bezi arasında da fark vardır.

bebeklerde kaka yogunluguEmzirilen Bebek
• Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bebeğiniz, zaman içerisinde sizin yediğiniz örneğin pirinç, muz, havuç gibi gıdalar nedeni ile kabızlık çekebilirler. Böyle bir durum daha sert bir kakaya ve renk değişimine neden olacaktır.
• Tabi tam aksi olarak da bol miktarda meyve suyu ve fazla miktarda şeker tüketmenizde bebeğin kakasının daha fazla gevşek olmasına neden olacaktır.
• Eğer bu gibi durumlar bebeğinizde bir yada iki günden daha fazla sürerse yada çok daha kısa bir süre içinde kötüleşirse hemen bebeğinizin doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Aman Dikkat!
Bebeğinizin kakası koyu siyah bir renge dönüşmüş ise bu durum hemen doktorunuzu aramanızı gerektiren türden bir durumdur. Çünkü böyle bir durum muhtemel bir sindirim sistemi sorununun habercisi olabilir.

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/bebegimin-kakasinin-rengi-yada-katiligi-degisirse-endiselenmeli-miyim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir