Bebeğimin Korkak Olmasını Nasıl Engellerim?

Bebekler korkularını ebe beyinlerinden alırlar. Eğer anne ya da baba aniden ortamdaki ya da dışarıdaki seslere bebekleri yanındayken aniden tepki verirler ise bebekleri de aynı şekilde bu seslere tepki verirler. Ebe beyin herhangi bir nedenden dolayı çığlık atar ise bebekte çığlık atar.

Yani diğer bir değiş ile bebekleriniz sizi mimikler ve olaylar karşısındaki davranışlarınızı taklit ederler. Bu yüzden de bebeğinizin yanındayken nasıl davrandığınıza çok dikkat etmeniz gerekir.

Bebeklerin korkak olarak büyümemesi için diğer bir anahtarda bebek her yere düştüğünde koşup onu kaldırmamak ve hemen kucağınıza almamaktır. Eğer bebeğiniz yürümeyi öğrenirken her an koşup onu kucağınıza alıp sararsanız bu durum bebekte korku durumu yaratabilir. Unutmayın özellikle bir yaşın altında olan bebekler oldukları yerde hafifçe düşebilirler ama oldukları yerde düştükleri için kendilerini kötü bir şekilde incitmezler. Elbette bu noktada bebeğin karyola ya da sandalye veya masa gibi yüksek yerlerden düşmelerinden bahsetmiyoruz. Burada bahsettiğimiz durum özellikle yürümeye başlarken etrafa tutunarak yürümeye çalıştıklarında sürekli olarak özellikle popolarının üzerine düşmeleridir. Bu durumlarda bebek her yere düştüğünde aman yavrum diye koşarsanız, onu kucağınıza alırsanız ve gereksiz yere telaş yaparsanız bebeğiniz bir daha ki sefere dikkatinizi çekmek için hemen kendini yere atacaktır. Bu şekilde davranan annelerin bebeklerinde erken gelişen korkular da gözlemlenebilir.

Anladığınız üzere bebeklerin aklı boş bir sayfa gibidir ve siz ne yararsanız kendisi bu yazıyı geliştirir. Bu nedenle bebeğinizin yanında ona nasıl davrandığınızdan diğer olaylar karşısında nasıl tepki verdiğinize kadar dikkatli olmanız gereklidir.

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/bebegimin-korkak-olmasini-nasil-engellerim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir