Bebeğimin Yeterince Yemek Yediğinden Nasıl Emin Olabilirim, Bebeğim Aç mı, Tok mu Nasıl Anlarım?

Yeni anne oldunuz, bebek doğdu ve eve geldiniz, işte bebeğinizin ilk uzun ağlama sesi! Tamam, sevgili yeni anneler öncelikle sakin olun, derin nefes alın ve hemen bebeğinizi beslemeye kalkmayın.

Hastaneden yeni çıktınız ve bebeğiniz zaten çoktan beslendi. Bebeğinizi kucağınıza alın ve onunla yumuşak ve alçak sesle konuşun.

Ona evde olduğunu ve sakin olması gerektiğini anlatın. Onu sevin ve onunla şakalaşın. Sizin sakin olduğunuzu gören karnı tok, altı temiz ve sağlıklı bir bebek sizin sesinize karşılık sakinleşecek ve ağlamayı bırakacaktır.

Bebeğinizin Beslenmesi

Özellikle yeni ebe beyinler çocuk bakımında genellikle uyumak ve yemek konularında çok zorlanırlar. Bebeğinizin karnının tok olduğundan emin olmak istiyorsunuz ve bu yüzden bebeğiniz her ağladığında ona yemek yediriyorsunuz çünkü her ağlamayı açlık çığlığı olarak düşünüyorsunuz öyle değil mi sevgili hanımlar.

Elbette verdiğiniz tepki çok doğal bir tepkidir fakat bebeğinizin her ağlaması açlık ifadesi değildir.

Bebeğiniz ağlamaya başladığında bu durum bebeğinizin daha yeni uykudan kalktığı anlamına gelmektedir. Bebeğiniz aç olmayabilir fakat siz onu beslediğiniz için verdiğiniz yemeği yiyecektir. Ve bu yüzden sizde doğal olarak yaptığınız şeyin iyi ve doğru olduğunu düşünerek bunu sürekli tekrarlayacaksınız. Sonuç olarak ise bebeğiniz hiçbir zaman ne tok ne de aç olacaktır.

bebek beslenmesiBebeğinizi Gece Beslenmesinden Vazgeçirin
Bebeğinize en kısa süre içerisinde doğru düzgün bir beslenme programı uygulamanız gerekmektedir. Bu sayede bebeğiniz yaklaşık olarak bir hafta içerisinde gece beslenmesini bırakacak duruma gelecektir.
İşte bu noktada muhakkak bu olaya çocuk doktorunuzu dahil edip onun tavsiyelerini almanız gerekmektedir.

Bebek Besleme Kılavuzu
• Bebeğinizi sağlıklı bir şekilde beslemek istiyorsanız o zaman öncelikle yeni doğmuş bebeğinizin gün içinde 4 saatten fazla aç bırakmayın.
• Fakat 2.5 yada 3 saatten daha sık aralıklarla da bebeğinizi beslemeyin.

Unutmayın!
Bebeğinizin herhangi bir sağlık sorunu var ise yada bebeğiniz prematüre doğmuş bir bebek ise ve zayıf bir bebek ise normal bebeklerden çok daha sık beslenmeye ihtiyaçları vardır.
Elbette her konuda olduğu gibi doktorunuz sizin için neyin doğru olduğuna karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/bebegimin-yeterince-yemek-yediginden-nasil-emin-olabilirim-bebegim-ac-mi-tok-mu-nasil-anlarim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir