Bebek Botu Nasıl İşlenir?

İstediğiniz rengi seçebilirsiniz. Ancak tığ olarak 4 mm işleme tığı, iğne ve 3 tane düğmeye ihtiyacınız olacak.

Bebek Botu Nasıl İşlenir?

bebek botu

Taban işlemesi sıralar halinde işlenecek. Toplamda 12 tane zincir çekin.

Sıra 1: Tığ tarafından ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane yarım çift kroşe işleyin, son zincire 2 tane yarım çift kroşe işleyin. (üçüncü yarım çift kroşeye işaret koyun)

İşlemenin diğer tarafından devam ederek, sonraki zincire 2 tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe işleyin, sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, son zincire 2 tane tekli kroşe işleyin. İşlemeyi birleştirmeyin. (28 zincir)

Sıra 2: Sıra birdeki ilk tekli kroşeye 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 9 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin. İşaretli yere geldiğinizde işaretli zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, işareti yeni tekli kroşe alın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 10 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, son zincire 2 tane tekli kroşe işleyin. (34)

Sıra 3: 2 tane tekli kroşe, sonraki 11 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, 2 tane tekli kroşe, 1 tane tekli kroşe, 2 tane tekli kroşe, 1 tane tekli kroşe, işaretlemeye geldiğinizde, işareti çıkartın ve 3 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe, 2 tane tekli kroşe, 1 tane tekli kroşe, 2 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 12 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, 2 tane tekli kroşe işleyin, 2 tane tekli kroşe işleyin ve sonraki zincire tığı kaydırın. (43)

bebek botubebek botu 3bebek botu 4bebek botu 5bebek botu 6

Botun Ana Kısmı: Sıra birde çekilen 1 zincir tekli kroşe olarak sayılmıyor.

Sıra 4: 1 tane zincir çekin, sadece ilmeklerin arkasından tüm sırayı tekli kroşe olarak işleyin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın. (43 tekli kroşe)

Sıra 5: 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tekli kroşe, ilmeklerin her iki tarafında da işlemeye devam edin ancak sadece her bir zincire tekli kroşe işleyip ilk tekli kroşeye tığı kaydırın.

Sıra 6: 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tekli kroşe, sonraki 13 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe, sonraki zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 2 tane çift kroşe birlikte işleyin, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sonraki zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane yarım çift kroşe, 1 zinciri atlayın, sonraki zincire ve sıra sonuna kadar 1 tane tekli kroşe işleyip sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın.

Sıra 7: 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tekli kroşe, sonraki 12 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 zincire birer tane tekli kroşe, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire ve sıra sonuna kadar 1 tane tekli kroşe işleyip sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın.

Sıra 8: 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tekli kroşe, sonraki 11 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 zincire birer tane tekli kroşe, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire ve sıra sonuna kadar 1 tane tekli kroşe işleyip sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın.

Sıra 9: 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tekli kroşe, sonraki 10 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 1 zinciri atlayın, sonraki zincire ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyip sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Bot parçası şu anda tamamlandı. Eğer gerekli görürseniz kenar kısımlarını aynı iplik ile dikebilirsiniz.

bebek botubebek botu 8bebek botu 9

Sol Bot

Parmağın orta kısmından geriye doğru 6 tane zincir sayın ve işlemeyi botun iç kısmından yapın.

Sıra 1: İpi ekleyin, 1 tane zincir çekin, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe ve sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin, 4 tane zincir çekin. (İşlemeyi çevirmeyin)

Sıra 2: İşlemeyi diğer tarafa çevirin, tığ tarafından ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, sonraki 2 zincire birer tane tekli kroşe işleyin, bottaki ilk tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işleyin ve baştaki 1 zincirlik yer dâhil olmak üzere her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (32 tekli kroşe)

Sıra 3: İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (32)

Sıra 4: İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (32)

Sıra 5: İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (32 tekli kroşe)

Bundan sonra sıra 4-5 x2 defa işleyin.

Kanadın yan tarafında kenar kısımları işleyin, 3 zincir çekin, 2 sıra atlayın, sıra 7 ve sıra 8’in arasında tığı kaydırın, 3 zincir çekin, sıra 5 ve sıra 6’ın arasında tığı kaydırın, 3 tane zincir çekin, sıra 2 ve sıra 3’ün arasında tığı kaydırın.

Düğmeleri kenar kısmından yukarıya doğru 3 ya da 3,5 cm yukarıya ekleyin. (sıra 23 civarına)

Sağ Bot

Kenarları düzeltin, parmağın merkezinden ileriye doğru 6 tane zincir sayın, işlemeyi botun dış tarafından yapın.

Sıra 1: İpi işlemeye ekleyin, 1 tane zincir çekin, sonraki zincire tekli kroşe işleme yapın, bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin ve 4 tane zincir çekin. (32 tekli kroşe) (İşlemeyi birleştirmeyin)

Sıra 2: İşlemeyi diğer tarafa çevirin, tığ tarafından ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, bottaki ilk tekli kroşeye 1 tane tekli kroşe işleyin, bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (32 tekli kroşe)

Sıra 3: İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (32 tekli kroşe)

Sıra 4: İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (32)

Sıra 5: İşlemeyi diğer tarafa çevirin, 1 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, bundan sonra her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. (32 tekli kroşe)

Bu noktadan itibaren sıra 4-5 x2 defa işleyin.

Kanadın yan tarafında kenar kısımları işleyin, 3 zincir çekin, 2 sıra atlayın, sıra 7 ve sıra 8’in arasında tığı kaydırın, 3 zincir çekin, sıra 5 ve sıra 6’ın arasında tığı kaydırın, 3 tane zincir çekin, sıra 2 ve sıra 3’ün arasında tığı kaydırın.

Düğmeleri kenar kısmından yukarıya doğru 3 ya da 3,5 cm yukarıya ekleyin. (sıra 23 civarına)

Bebek Botu Nasıl İşlenir?

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/bebek-botu-nasil-islenir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir