Çocuklarda Göz Muayenesi ve Önemi

Çocuk Sağlığı, Göz Sağlığı,

Çocuklarda Göz Muayenesi ve Önemi

Amerika’da göz ve göz hastalıkları üzerine istatistik hizmeti veren kurumların yaptığı araştırma sonucunda varılan ortak nokta her 10 çocuktan birinin henüz teşhis edilmemiş bir göz hastalığı ve göz bozukluğu yaşadığını göstermekte. Bunun ilk ve en önemli nedeni çocuklarda oluşan göz rahatsızlıklarının aileler tarafından fark edilmesinin kolay olmayışı. Bazen bu göz bozukluları çocuğun öğretmenleri ve eğitimli hemşireler tarafından bile zaman zaman fark edilemiyor. Eğer çocuklarda göz muayenesi zamanında yapılıp teşhis konulamazsa bu bozukluklar hayat boyu devam eden sorunlara dönüşebilir.

Pek çok aile çocuğun normal doktor ziyaretlerinde yapılan kontrollerin göz bozukluklarının teşhisi için yeterli olduğunu düşünür. Ancak bu doğru değil. Çocuklarda göz hastalıklarını, bozuklarını başlarda tespit etmek ve gerekli tedavi sürecini başlatmak için seçilecek en doğru yöntem göz doktoruna giderek muayene olmasını sağlamak.

Erken teşhis vücudumuzun herhangi bir bölgesinde meydana gelen sorunlarda olduğu gibi gözler içinde önemli. Özellikle küçük çocuklarda görme sorunları hızla kendini göstermekte ve sorunun önceden belirlenmesi daha da önem kazanmakta.

Göz sağlığı çocuğun tüm hayatını olduğu gibi eğitim sürecini de etkileyen bir faktör. Görme bozuklukları çocukların derslerine gereken dikkati gösterememesine ve konsantrasyon bozukluklarına yol açabilir.

Bu noktada tavsiye edilen çocuğun 3 yaşından 18 yaşına kadar 6 ayda bir göz doktoruna giderek rutin muayenesini olması. Düzenli muayene gözlerde yaşanan sorunların erken belirlenmesi ve tedaviye başlanması adına önemli.

Eğer 6 ayda bir muayeneyi sigortanız karşılamıyorsa ya da bunun için yeterli bütçeyi ayıramıyorsanız bölgenizde bulunan sağlık ocaklarından ücretsiz göz muayenesi için bilgi alabilirsiniz. Bazı büyük eczanelerde zaman zaman bu hizmeti ücretsiz olarak vermekte.

Referanslar

  • Eye Care America
  • Agency for Healthcare Research and Quality
  • American Optometric Association

Çocuk Sağlığı, Göz Sağlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir