Deterjan Alerjisi

Alerji,

Deterjan Alerjisi

Deterjan alerjisi olanlarda vücut deterjanın içerisinde bulunan belirli kimyasallara tepki vermektedir. Ülkemizde ve dünyada deterjan alerjisi olan pek çok kişi bulunmaktadır. Deterjan ile direk temas durumunda ortaya çıkan bu alerji ayrıca deterjana direk temas etmeyen fakat alerji yaratan deterjanla yıkanmış giyeceklerde ya da nevresim takımı gibi tekstil ürünlerini kullanan kişilerde deterjan alerjisi yaşayabilir.

Deterjan alerjisinin ana belirtisi cilt üzerinde deterjanın temas ettiği noktalarda oluşan kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklara yol açan maddeler arasında parfümleri, ağartıcı bileşenleri ve boyayı sayabiliriz. Bu gibi kimyasallar durulama suyundan sonra bile çamaşır üstünde kalarak alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir.

Deterjan yüzünden oluşan kızarıklıklar deterjanla temastan 1-2 gün sonra çıkabilmektedir. Ciltte deterjanın ya da kıyafetlerin temas ettiği noktalarda hassaslık, kaşıntı ve kızarıklıklar görülebilir. Bir süre sonra cildin bu bölgeleri kurur ve pul pul olur. Eğer cilt deterjana uzun süre ya da sık sık maruz kalırsa ciltte iltihaplanmalar ve su toplanması meydana gelir.

Deterjan alerjiniz varsa ya da olduğunu düşünüyorsanız alerji uzmanına giderek alerji testi yaptırabilirsiniz. Deterjan alerjisi tedavisinde ilk adım alerjiye yol açan içerikleri barındıran ürünlerden uzak durmaktır. Antıhistaminler cilt kızarıklarına ve kaşıntılara iyi gelir. Kızarıklıklar ciddi boyutlardaysa kortikosteroid içeren kremler iltihabın azaltılması için kullanılabilir. Böyle durumlarda sorun olan bölgeye 20 dakika soğuk tampon uygulamak kızarıklığı ve kaşıntıyı hafifletebilir.

Bu sorunları sık sık yaşıyorsanız mutlaka bir alerji testi yaptırarak vücudunuzun neye karşı alerjik tepki verdiğini öğrenmelisiniz. Alerji testinde vücudunuz belirli maddelere doktor kontrolünde maruz bırakılarak alerjinin kaynağı bulunabilmektedir.

Deterjan alerjisi diğer tüm alerjiler gibi büyük bir sağlık sorununa yol açmadan gerekli işlemler yapıldığı zaman kontrol altına alınabilecek bir rahatsızlıktır. Ancak yinede rahatsız edici alerjik tepkilerle uğraşmak insanın canını sıkabilir. Deterjan alerjisi yaşadığınızı düşünüyorsanız deterjan markanızı değiştirin. Parfümsüz ve boya içermeyen deterjanları deneyebilirsiniz. Sorun devam ediyorsa hassas ciltler için özel olarak üretilen hipoalerjenik deterjanları kullanın.

Alerji, Hastalıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir