Hamilelikte koşu bandında yürüyüş yapılır mı?

hamilelikte yürüyüş

Hamilelikte yürüyüş yapmak, hafif olduğundan anne adayları tarafından en çok tercih edilen egzersizler arasında yer alır. Hamilelik dönemi anne adaylarında hareketlerde kısıtlanmaya sebep olduğundan, bu dönem ağır ve yorucu olan egzersizlerden kaçınılması daha faydalı olacaktır. Yürüyüş, yüzme gibi hafif egzersizlerin yapılması, her zaman tavsiye edilen ve faydalı olan sportif aktiviteler yapılmalıdır. Anne adayında gebelikten kaynaklanan herhangi bir risk yoksa doktorun uygun görmesinden sonra, gebeliğin üçüncü ayının ardından yürüyüşlere başlanabilir. Her hafta düzenli olarak üç gün yürüyüş yapılması uygundur. Yürüyüşler orta tempoda yaklaşık olarak 20-30 dakika kadar devam edebilir. Yürüyüş sırasında rahat edilecek kıyafetler giyilerek, ayağa ve yürüyüşe uygun spor ayakkabı tercihi yapılmalıdır. Yürüyüş her zaman ve her yerde kolay bir şekilde yapılacak olan bir egzersizdir. Gebelik döneminde güvenli ve tercih edilen yürüyüşler anne adayı tarafından uygun görülen bir zamanda yapılabilir. Fakat anne adayı yürüyüş yaparken koşulları en uygun olacak şekilde ayarlamalı, yemeğin üzerine, güneşte ve sıcakta yürüyüş yapmamaya çalışmalıdır. Su kaybını dikkate alarak, yürüyüş öncesinde ve sonrasında yeteri kadar su içmelidir.

Hamilelikte yürüyüşün faydaları nelerdir?Hamilelikte yürüyüş sırasında nelere dikkat edilmelidir?Hamilelikte yürüyüş koşu bandında yapılabilir mi?

Hamilelik dönemindeyken anne adayı ve bebekte herhangi bir sakınca bulunmuyorsa, yürüyüş en faydalı egzersizlerden kabul edilir. Dışarıda açık alanda yürümeyi tercih etmeyen anne adayları, koşu bantlarında yürüyüş yapmayı seçebilirler. Fakat hamilelik dönemindeyken kanama, erken doğum ve düşük gibi sorunu olmayan anne adaylarının doktorun uygun görmesiyle, koşu bandını yürüyüş amacıyla kullanabilir. Ancak hamile kadınlar genellikle açık havada yürümeyi tercih eder. Koşu bandında yürümek isteyenler ise, bazı konulara dikkat etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir