Hamilelikte spor yapılır mı?

hamilelikte spor

Hamilelik sürecinde kadınların sportif faaliyetlerde bulunması oldukça faydalı olur. Ancak yapılacak bu sportif faaliyetler doktor tarafından onaylanmalı ve uygun olan sporlar tercih edilmelidir. Gebelikte risk olmaması halinde, spor yapılmasında bir sakınca yoktur. Ancak bu sportif faaliyetlerin hamileliğin ilk üç aylık döneminden sonra başlaması daha uygun olacaktır.

Hamilelikte sporun faydaları nedir?

Gebelik döneminde ilk trimester yani ilk 3 aylık sürede anne adayları kendilerini normal zamanlardan daha yorgun hisseder ve bu dönemde sıkça dinlenme ihtiyacı hisseder. Bu süreçte uzun süreli yapılan sportif faaliyetler nedeniyle vücut ısısında artışa neden olur ve bu etken gebelik üzerinde olumsuz etkilere sebep olur. Bu süreçte kısa süreli ve fazla yorucu olmayacak faaliyetlerin tercih edilmesi gerekir. Daha sonraki dönemde kadının bu yorgunluk hissi azalır. Ancak yine de hamilelikte fazla yorucu olmayan egzersizler yapılmalı ve dinlenme için biraz zaman ayrılmalıdır.

Hamilelik döneminde yapılacak spor bebeğe ve anne adayına zararlı mıdır?

Gebelik sürecinden önce düzenli olarak spor yapmış olan bir kadının, gebelik döneminde hafif çalışmalarla buna devam etmesinde bir sakınca bulunmaz. Ancak riskli bir gebelik söz konusuysa, normal aktivitelere bile bu sürede ara verilmeli ve daha dikkatli olunmalıdır.

Hamilelikte spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir