Hepatit A aşısı nedir?

Hepatit A aşısı, hepatit A virüsünün sebep olduğu ciddi sayılan karaciğer hastalığını önlemek amacıyla yapılan bir aşıdır. Hepatit A deride ve gözlerde sarılığa, koyu renkli idrara sebep olan, grip benzeri olan bir hastalıktır. Çocuklarda ishal ve şiddetli karın ağrılarına neden olabilir. Bu hastalık yetişkinlerde daha ağır geçtiğinden, hastaneye yatarak tedavi edilme söz konusu olabilir. Yetişkinlerin bir ay gibi kısa bir sürede, çalışamayacak kadar hasta olmasına sebep olabilecek bir rahatsızlıktır. Bazı durumlarda ölüme kadar götürebilecek bir hastalıktır. Hepatit A aşısı bu rahatsızlığı önleyebileceğinden, yaptırılmasında fayda vardır.  Hastalıktan korunmanın uzun süreli olması isteniyorsa, 6 ay ara verilerek iki doz halinde aşı uygulanmalıdır.

Hepatit A aşısı kimlere yapılmalıdır?Hepatit A aşısı ne zaman yapılmalı?Hepatit A aşısı hangi hallerde yapılmamalı ya da beklenmelidir?Hepatit A aşısının riskleri nedir?

Aşılarda kullanılan ilaçlar gibi alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Hepatit A aşısının yapılan bölgede ağrı, baş ağrısı, şişme, iştahsızlık, halsizlik gibi önemsiz sayılabilecek belirtileri olduğu gibi, bunun yanında şiddetli alerjik reaksiyonlar da görülebilir. Böyle bir durumda kişide davranış bozukluğu ve yüksek ateş görülebilir. Bu belirtiler aşının yapılmasından sonra birkaç dakika içinde veya bir kaç saatte ortaya çıkabilir. Daha sonra deride kabarıklıklar, halsizlik, ciltte solukluk, solunum zorluğu, hızlı kalp atışları ve baş dönmesi görülebilir. Bunlar yaşandığında derhal doktora gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir