Histamin Alerjisi

Alerji,

Histamin Alerjisi

Histamin bir organik nitrojen bileşeni olup yine doğal bir amino asit olan histidin’den bir molekül kabonmonoksit eksilmesi sonucu türemektedir. Bu kimyasallar genellikle alerji ve alerjik tepkilerle ilgilidir. Alerji tepkimesi toz, polen gibi günlük yaşamda karşımıza çıkan bazı maddelere yönelik olarak bağışıklık sisteminin aşırı duyarlılık gösterip bu gibi maddelere maruz kalındığında antikor salgılayarak mücadele gücünü artırmasıdır. Antikor salınımı sırasında pek çok alerjik reaksiyonla ilgili olan histamin gibi bazı kimyasallarda salgılanmaktadır.

Alerjik tepki sırasında mast hücreleri ve bazofil tarafından salgılanan histamin vücudun bazı bölgelerine etki etmektedir. Histamin salgılandıktan sonra kan damarlarını genişleterek deri üzerinde kızarıklık ve kaşıntı ile ortaya çıkan sorunları tetikleyici bir rol oynamaktadır. Histamin, vücudun alerjik tepki verdiği pek çok madde yüzünden ortaya çıkabilmektedir. Histamin bazı durumlarda yumuşak kaslarda kasılmalara yol açarak nefes alışverişini zorlaştırabilmektedir. Nefes darlığı astımın klasik belirtisi olarak bilinmektedir.

Histamin tepkimesi antihistamin ilaçların yardımıyla mümkündür. Bu ilaçlar histamin reseptörlerini bloke ederek etkisini azaltmaktadır. Histamin genellikle az ve orta dereceli sorunlara neden olmakla birlikte vücudun fazla oranlarda histamin salgılaması durumunda nefes almak güçleşebilir. Bu durumda alerji ve histemin tepkimesi tedavisi için mutlaka bir uzmana gidilmeli ve profesyonel tedavi başlatılmalıdır.

Alerji, Hastalıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir