Kız Bebek Elbisesi Nasıl İşlenir? (Şeker Ve Baharat Modeli)

Bu şık elbise için 5 mili metrelik yün işleme tığı ile istediğiniz farklı renklerde yumuşak bebek ipliği kullanabilirsiniz.

Şeker Ve Baharat Modeli

bebek elbisesi 1Zincir çekmeye başlamadan önce 20 cm kuyruk bırakın ve sonra toplamda 51 zincir çekin ve zincirleri büyük bir daire oluşturabilecek şekilde birleştirin.

bebek elbisesi 2Sıra 1: 2 zincir çekin, sonraki 5 zincirin içerisine yarım çift kroşe işleyin. Sonraki zincire yarım çift kroşe işleyip sonra 1 zincir çekin. Sonraki 12 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Sonraki zincire 1 yarım çift kroşe işleyin ve 1 zincir çekin. Sonraki 12 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Sonraki zincire yarım çift kroşe çekip sonra 1 zincir çekin. 12 çift kroşe sonraki zincire işleyin. 1 çift kroşe ve bir zincir sonraki zincire. Son 6 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. İki tarafı da 2. zincirin üzerinden tığ ile birleştirin.

Sıra 2: 2 zincir çekin, sonraki 6 zincirin içerisine yarım çift kroşe işleyin. Daha sonraki zincire yarım çift kroşe işleyip 1 zincir çekin. Sonraki 14 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Sonraki zincire 1 yarım çift kroşe işleyin ve 1 zincir çekin. Sonra gelen 14 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Sonraki zincire yarım çift kroşe işleyip 1 zincir çekin. Sonra gelen 14 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Daha sonraki zincire yarım çift kroşe işleyip 1 zincir çekin. Son 7 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. İki tarafı da 2. zincirin üzerinden tığ ile birleştirin.

bebek elbisesi 3bebek elbisesi 4Sıra 3: 2 zincir çekin, sonraki 7 zincirin içerisine yarım çift kroşe işleyin. Daha sonraki zincire yarım çift kroşe işleyip 1 zincir çekin. Sonraki 16 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Sonraki zincire 1 yarım çift kroşe işleyin ve 1 zincir çekin. Sonra gelen 16 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Sonraki zincire yarım çift kroşe işleyip 1 zincir çekin. Sonra gelen 16 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Daha sonraki zincire yarım çift kroşe işleyip 1 zincir çekin. Son 8 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. İki tarafı da 2. zincirin üzerinden tığ ile birleştirin.

bebek elbisesi 5Kolları Birleştirme

Sıra 4: 2 zincir çekin, sonraki 8 zincirin içerisine yarım çift kroşe işleyin. 1 zincirlik yere 1 tane yarım çift kroşe işleyin. Kol boşluğu yaratmak için vücut kısmını ikiye katlayın. 1 zincirlik bölümden kol boşluğu hazırlamak için çevreyi tekli kroşe işleyin. Birleştirdiğiniz bölümdeki 1 zincirlik boşluğa 1 tane yarım çift kroşe işleyin. Sonraki 18 zincire yarım çift kroşe işleyerek sırayı tamamlayın. 1 zincirlik yere 1 tane yarım çift kroşe işleyin.1 zincirlik kısmı katlayın ve birleştirin. Birleştirdiğiniz 1 boşluk kısmına 1 tane yarım çift kroşe işleyin.

Son 9 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. İki tarafı da 2. zincirin üzerinden tığ ile birleştirin.

bebek elbisesi 6Kemer kısmı için ipliğin rengini değiştirin.

Sıra 5: 2 zincir çekin ve tüm sırayı yarım çift kroşe işleyerek tamamlayın. İki tarafı da 2. zincirin üzerinden tığ ile birleştirin.

Sıra 6: 2 zincir çekin ve tüm sırayı yarım çift kroşe işleyerek tamamlayın. İki tarafı da 2. zincirin üzerinden tığ ile birleştirin.

bebek elbisesi 7Altıncı sıranın sonunda etek yapımı için ipin rengini değiştirin.

Sıra 7: 2 zincir çekin ve aynı zincirin içerisine yarım çift kroşe işleyin. Sonraki 3 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Geri kalan tüm zincirlerin içerisine birer tane yarım çift kroşe işleyerek sırayı tamamlayın. Başlangıç zinciri ile 2 tarafı da birleştirin ve 5 zincir çekin.

Sıra 8: 5 zincir çektiğiniz aynı zincirin içerisine üçlü kroşe işleyin. Sonraki 3 zincire birer tane üçlü kroşe işleyin. Üçlü kroşe işleyip, 2 zincir çekerek tüm sırayı tamamlayın.
Sıra sonuna geldiğinizde 3 tane üçlü kroşe işlediğinizden emin olun. Sonra 4 zincir çekin.

Sıra 9: Üçlü kroşe, 2 zincir, üçlü kroşe 2 zincirlik boşluğa, Üçlü kroşe sonraki 4 zincire işleyin. Üçlü kroşe, 2 zincir, Üçlü kroşe sonraki 2 zincirlik boşluğa işleyin.
Bu şekilde tüm sırayı aynı şekilde son 3 zincire kadar işleyin. Üçlü kroşe son 3 zincire işleyin. 4 zincirlik yer ile birleştirme yapın ve 4 zincir çekin.

Sıra 10: Sonraki zincire üçlü kroşe, 2 zincir, üçlü kroşe 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe, üçlü kroşe sonraki 5 zincire işleyin. Sonraki zincire üçlü kroşe, 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe,

Bu şekilde tüm sırayı aynı şekilde son 4 zincire kadar işleyin. Üçlü kroşe son 4 zincire işleyin. 4 zincirlik yer ile birleştirme yapın ve 4 zincir çekin.

Sıra 11: Üçlü kroşe sonraki 2 zincire, üçlü kroşe, 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe, üçlü kroşe sonraki 6 zincire işleyin. Üçlü kroşe, 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe işleyin.

Bu şekilde tüm sırayı aynı şekilde son 3 zincire kadar işleyin. Üçlü kroşe son 3 zincire işleyin. 4 zincirlik yer ile birleştirme yapın ve 4 zincir çekin.

Sıra 12: Sonraki 2 zincire üçlü kroşe, üçlü kroşe, 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe, üçlü kroşe sonraki 7 zincire işleyin. Üçlü kroşe, 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe işleyin.

Bu şekilde tüm sırayı aynı şekilde son 3 zincire kadar işleyin. Üçlü kroşe son 3 zincire işleyin. 4 zincirlik yer ile birleştirme yapın. Birleştirme sırasında yeni rengi ekleyin ve yeni renk ile 4 zincir çekin.

Sıra 13: Sonraki 4 zincire üçlü kroşe, üçlü kroşe, 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe, üçlü kroşe sonraki 8 zincire işleyin. Üçlü kroşe 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe işleyin.

Aynı şekilde tüm sırayı aynı şekilde son 3 zincire kadar işleyin. Üçlü kroşe son 3 zincire işleyin. 4 zincirlik yer ile birleştirme yapın ve 4 zincir çekin.

Sıra 14: Sonraki 5 zincire üçlü kroşe, üçlü kroşe, 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe, üçlü kroşe sonraki 9 zincire işleyin. Sonra üçlü kroşe 2 zincir, 2 zincirlik boşluğa üçlü kroşe işleyin.

bebek elbisesi 8bebek elbisesi 9bebek elbisesi 10bebek elbisesi 11Aynı şekilde tüm sırayı aynı şekilde son 3 zincire kadar işleyin. Üçlü kroşe son 3 zincire işleyin. 4 zincirlik yer ile birleştirme yapın ve 3 zincir çekin.

bebek elbisesi 12bebek elbisesi 13Bitiş Sırası: Birleştirdiğiniz zincirin içerisine çift kroşe işleyin. 1 zincir atlayın, tekli kroşe, 1 zincir atlayın, 2 zincirlik boşluğa ulaşana kadar zincirlerin içerisine 3 tane çift kroşe işleyin. 2 zincirlik kısma 5 çift kroşe, 1 zincir atlayın, tekli kroşe, 1 zincir atlayın, 1 zincirlik boşluğa ulaşana kadar zincirlerin içerisine 3 tane çift kroşe işleyin. İlk 3 zincirlik zincirin içerisine 1 tane çift kroşe işleyin ve kapama yapıp ipi kesin.

Tüm kenarları elbisenin arka tarafına kadar işleyin. Elbisenin arka tarafı size bakacak şekilde arka boyun kısmına ip ekleyin ve 1 zincir çekin. Boyun kısmın hepsine birer tane tekli kroşe işleyin. Zincirleri kapatın ve ipi kesin.

bebek elbisesi 14bebek elbisesi 15bebek elbisesi 16Kol Kısımları
Tığ işinin arka tarafı size bakacak şekilde tutun ve sol kol alt zincirin hemen altındaki zincire ipi ekleyin. 2 zincir çekin ve sonra her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Sıranın sonunda birleştirme yapın ve ipin rengini değiştirin. 1zincir çekin, sıra boyunca tekli kroşe işleyip sırayı kapatın.

Sağ kol için kol altından ipi ekleyin. Yukarıdaki gibi sağ kolu işleyin.

Kıvırcık İp Yapımı: 20 cm’lik kuyruk bırakın ve 30 zincir çekin. Tığ tarafından ikinci zincire 2 tane tekli kroşe işleyin. Daha sonra tüm sırayı her bir zincire 2 tane tekli kroşe işleyerek devam edin. Sıra sonunda 20 cm’lik kuyruk bırakıp işlemeyi kapatın ve ipi kesin.
Kelebek Yapımı: 60 cm’lik kuyruk bırakın ve 25 tane zincir çekin.

Tığ tarafından üçüncü zincire yarım çift kroşe işleyin ve diğer tüm zincirleri yarım çift kroşe işleyerek tamamlayın. Farklı bir rengi birleştirin, 2 zincir çekin ve tığ işini diğer tarafa çevirin.

Yarım çift kroşe her bir zincire işleyin. Önceki renkteki ipi bağlayın ve 2 zincir çekip tığ işini diğer tarafa çevirin.

Yarım çift kroşe her bir zincire işleyin. Zincirleri kapatın ve dikme işlemi için 60 cm’lik kuyruk bırakın.

İkiye katlayın ve parçaları dikin.

İngilizce Video İle Anlatım

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/kiz-bebek-elbisesi-nasil-islenir-seker-ve-baharat-modeli/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir