Kuru Öksürüğe Hangi Bitki İyi Gelir?

Öksürük,

Balgam olmadan meydana gelen kuru öksürük, uzun süre devam ederse boğazı tahriş eder ve öksürürken yaşanan kasılmalardan dolayı mide kaslarında, göğüs bölgesinde ağrılara neden olabilir. Öksürük, aslında vücudun nefes yoluyla gelen istenmeyen maddeleri dışarı atmak için kullandığı bir korunma sistemidir. Bu maddeler alerjenler olabileceği gibi viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, sigara dumanı, hava kirliliği, toz zerrecikleri olabilir. Kuru öksürüğü geçirmek için zencefil, nane, okaliptüs gibi bitkilerden yardım alabilirsiniz.

Okaliptüs

Tıkalı burun ve öksürük için kullanılan en popüler bitkiler arasında yer alan okaliptüs dekonjestan etkisi yaratarak boğazı yumuşatır. Okaliptüsün faydalı olması için çeyrek tencere suyu kaynattıktan sonra içine bir kaç okaliptüs yaprağı atıp yavaşça buharını soluyabilirsiniz. Bit süre sonra tıkalı burnunuzun rahatladığını hissedeceksiniz. Eğer evde okaliptüs yağı varsa bir mendil üzerine damlatarak burnunuz tıkandığında koklayabilirsiniz.

Nane

Soğuk algınlığına bağlı öksürüğü geçirmek için geleneksel olarak kullanılan nane yaprakları okaliptüs gibi dekonjestan etkisi yaratarak boğazı rahatlatır. Taze veya kurutulmuş nane yapraklarında çay hazırlayarak öksürüğün şiddetlendiği zamanlarda içebilirsiniz. Çaya bir miktar bal eklemek boğazı yumuşatan etkisini arttıracaktır.

Kekik

Anti bakteriyel özelliği bulunan kekik, bakteri nedeniyle yaşanan kuru öksürüğü geçirmek için kullanılabilir. Taze veya kuru kekik yapraklarıyla hazırlayacağınız çay kısa sürede öksürüğü alır ve boğazı yumuşatır.

Meyan Kökü

Boğaz tahrişini azaltan meyan kökü aynı zamanda balgam söktürücü özelliğine sahiptir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olan bitki enfeksiyon nedeniyle yaşanan öksürüğün tedavisinde kullanılabilir.

Zencefil

Öksürüğe karşı zencefil kullanmak için taze zencefil kökünden bir kaç dilim kesin ve kaynamış suya atıp 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. 1-2 çay kaşığı bal ve bir kaç damla limon ekleyerek içebilirsiniz.

Yukarıdaki bitkilerden herhangi biri kuru öksürüğü azaltmada yardımcı olabilir ancak bu bitkilerin çok tüketilmesinin bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın. Ayrıca öksürüğünüz tüm önlemlerinize rağmen 3-4 günden uzun sürdüyse nedenini öğrenmek için bir doktora görünmelisiniz.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Kaynak: http://www.onikibilgi.com/kuru-oksuruge-hangi-bitki-iyi-gelir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir