Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kusmaya Ne İyi Gelir?

Kusma kısaca sindirilemeyen gıdaların ve sıvıların mide sıvılarıyla birlikte ağız yoluyla istem dışı olarak dışarı atılmasıdır. Bu yazıda kusmaya ne iyi gelir sorusunun bitkisel ve doğal cevaplarını bulabilirsiniz.

Sürekli kusma bir virüsün ya da başka bir rahatsızlığın örneğin ishalin sonucunda olabilmektedir. Sindirim sisteminde bulunabilen parazitler, bakteriler mide bulantısına, kusmaya ve ishale yol açabilir. Kusmanın diğer nedenleri arasında aşırı alkol alımı, gebelik, soğuk algınlığı, fazla miktarda yemek yemek, aşırı miktarda kafein içeren içecek tüketimi, migren, araç veya deniz tutması sayılabilir.

Kusma İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Kusmaktan ve mide bulantısından korunmak için bazı bitkisel ve doğal reçeteleri kullanabilirsiniz. Kusmaya ne iyi gelir sorusuna aşağıdaki listede bazı cevaplar bulabilirsiniz.

Zencefil ve Fesleğen Çayı: Küçük bir kaba bir miktar ezilmiş zencefil ve bir kaç fesleğen yaprağı koyun. Bu karışıma 2-3 bardak su ekleyin ve düşük ateşte kaynatın. Ateşten aldıktan sonra 5-10 dakika bekledikten sonra 1 tatlı kaşığı bal katın. Zencefil fesleğen çayından yarım bardak içmek mide bulantınızı geçirecektir.

Limon ve Portakal: Sıcak suya bir kaç damla limon sıkmak ve içmek mide bulantısına yi gelir. Eğer araç veya deniz tutması sorunu yaşıyorsanız limon koklayabilirsiniz. Bir dilim portakalı biraz tuzlayarak yerseniz mide bulantınız azalacaktır.

Karanfil ve Tarçın: 2-3 bardak suya bir kaç karanfil ve bir tutan tarçın atarak yavaş yavaş kaynatın. Ateşten aldıktan sonra 5-10 dakika bekletip yudumlayarak içerseniz kusmaya iyi gelecektir.

Kimyon ve Türk Kahvesi: Kusmaya iyi gelen bir diğer reçete ise bir çorba kaşığı balı bir tutam Türk kahvesi ve kimyonla karıştırarak yavaş yavaş yemektir. Kusmayı durdurmak için bir tutam kimyon ve Türk kahvesini bir bardak sıcak sütle katıştırarak içebilirsiniz.

Kişniş: Bir kaş tane kişniş tohumunu kısık ateşte kaynatın. Ateşten aldıktan sonra süzün ve yavaş yavaş için. Kişniş tohumu bulamıyorsanız kişniş yaprakları da aynı işi görecektir.

Elma Suyu ve Zencefil: Çeyrek bardak elma suyu ve bir çay kaşığı zencefil tozunu blender’da buzla karıştırak yavaş yavaş için. Kusma hissini geçirmek için bu karışımı dondurarak daha sonra dondurma gibi de tüketebilirsiniz.

Nane Suyu: Kusmaya karşı en iyi doğal çözümlerden biri nanedir. Nane yapraklarını kaynatıp süzerek sıcak çay olarak içebilir ya da nane suyunu limon ve biraz zencefil suyuyla karıştırarak tüketebilirsiniz. Karışımı tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

Kusmaya ne iyi gelir sorusunun cevabı olarak yukarıda listelediğimiz doğal çözümleri uygularken dikkat etmeniz gereken bu sıvıları yavaş yavaş tüketmektir. Eğer hızla içerseniz mide sorunlarınız artarak devam edebilir.

Kusmaya karşı kullanılan doğal çözümler ve kusmanın nedenleri her yaşta insanda farklı olacağı için bu yöntemlere başvurmadan önce bir hekime görünmelisiniz. Kusmanız bir gün içinde geçmiyorsa başka bir sağlık sorunu yaşıyor olabileceğiniz için en kısa zamanda doktora gitmelisiniz.

Alternatif Tıp, Bitkilerle Tedavi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir