Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısı,

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısının nedeni çoğunlukla yediğimiz yemeklerdir. Mide ağrısı genellikle göğüs ve karın bölgesi arasında hissedilir. Bu tip ağrılar hafif, orta dereceli ve ciddi olarak 3 ana kategoride toplanabilir. Bazı şifalı bitkiler, doğal çaylar ve evde uygulayabileceğiniz diğer yöntemler ile mide ağrısına evde çözüm bulabilirsiniz. Ancak mide ağrılarını ne yediğinizden bağımsız olarak sürekli yaşıyorsanız daha ciddi bir rahatsızlığın habercisi olup olmadığını öğrenmek için mutlaka doktora görünmelisiniz. Beslenmeye bağlı mide rahatsızlıklarında kendi kendinize uygulayabileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Mide Ağrısına İyi Gelen Karışımlar

Eğer doğru bir bitki karışımı hazırlarsanız mide ağrısını kısa sürede hafifletebilir hatta geçirebilirsiniz. Mide ağrısı için verebileceğimiz en iyi ve hızlı hazırlanabilen reçete yarım bardak su, yarım çorba kaşığı nane suyu, yarım çorba kaşığı misket limonu suyu, birkaç damla zencefil suyu ve yarım çay kaşığı tuz ile hazırlayacağınız karışımdır. Fazla yemek nedeniyle mideniz ağrıyorsa ve şişlik hissediyorsanız bu malzemeleri karıştırarak içebilirsiniz.

Mide ağrısına iyi gelen diğer bir karışım ise 2 çorba kaşığı limon suyu, yarım çay kaşığı kaya tuzu ve 1 bardak sudur. Bunları iyice karıştırdıktan sonra ağrınızın durumuna göre günde 3 kez içebilirsiniz.

Diğer bir sıvı karışımı ile taze nane kaynatılarak yapılandır. Taze nane yapraklarını bir kaba koyup 10 dakika kadar kaynattıktan sonra suyunu çay gibi tüketin. Tatlı olmasını istiyorsanız bir çay kaşığı kadar bal kullanabilirsiniz. Ayrıca nane çayına limon sıkmak midenizin daha kısa sürede hafiflemesini sağlayacaktır.

Mide ağrısına iyi gelen diğer bir çayda papatya çayıdır. Papatya çayı mideyi sakinleştirme özelliği ile ağrılarınızı kısa sürede geçirir. Bazı internet sitelerinde gazlı içeceklerin de mide ağrısına iyi geldiği bilgisini bulabilirsiniz. Ancak bu içecekler daha çok gaz yapacaklarından eğer gaz çıkarmada zorluk yaşıyorsanız mideniz daha da şişecektir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Pek çok bitki uzmanı mide ağrısı için kişniş tohumunu tavsiye etmektedir. Yarım yemek kaşığı kişniş tohumunu yemeklerden sonra tüketirseniz mide ağrılarınızın hafiflediğini görebilirsiniz. Mide ağrısına iyi gelen diğer bir şifalı bitkide çiğ maydanozdur. Yemek sırasında ya da sonrasında maydanoz yiyerek mide ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Şifalı bitkiler dışında yemeklerde ya da gün içinde bolca yeşil yapraklı taze sebze tüketerek ve hazır gıdalardan uzak durup kendinize sağlıklı beslenme listesi oluşturarak mide ağrılarından kurtulabilirsiniz. Bir öneri daha yoğurt sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olduğu için gün içinde bir miktar yoğurt tüketmeniz yemeye bağlı mide ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır.

Mide Ağrısından Korunma

Mide ağrısı oluşmadan önce bazı tedbirler alarak bu ağrılarla karşılaşmadan çözüm bulmanız mümkün. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yemek yemeye bağlı mide ağrılarını en aza indirebilirsiniz.

  • Öğünlerinizi az ve sık yemeye çalışın.
  • Kafein içeren içeceklerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.
  • Masaya oturur oturmaz motor gibi tüketmeye başlamadan kendinize yemek için en az yarım saat tanıyın.
  • Yemeklerden hemen sonra tatlı ya da meyve yemeyin. En az 2-3 saat geçmesini bekleyin.
  • Yemekten hemen sonra uzanmayın. Hatta mümkünse dışarı çıkın yavaş adımlarla 30-40 dakika yürüyün. Eğer çıkamıyorsanız uzanmadan 45 dakika oturur pozisyonda durun.
  • Yemeklerde bol bol sebze tüketin ve gün içinde su için.

Eğer mide ağrınız 3 gün aralıklarla da olsa devam ederse mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Mide ağrısı sadece sindirim sorunlarıyla ilgili bir durum olmayabilir. Mide ağrısının diğer nedenleri arasında gıda zehirlenmesi, ülser, idrar yolu enfeksiyonu, apandisit, iltihap ya da böbrek taşı sayılabilir.

Bu yazı hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Ağrılar, Bitkilerle Tedavi, Mide Ağrısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir