Yeni Doğan Bebeğimin Ateşi Var Ne Yapmalıyım, Yeni Doğanlarda Ateş Nasıl Ölçülür?

İpuçlarım anneleri biliyorum en korktuğunuz şey bebeğinizin özellikle yeni doğan bebeğinizin hastalanmasıdır. Bu nedenle sizlere özellikle yeni doğanlarda tehlikeli olan ateşlenme sorunundan bahsedeceğim.

Evet biliyorum hepimizin bir büyüğü var ve onlardan hep akıl alıyoruz fakat unutmayın bir bebekte özellikle ilk üç ayında olan bir bebekte yüksek ateş çok ciddi ve hayati tehlikelerin habercisi olabilir.

O yüzden her kafadan çıkan sesi dinlemeyin ve bebeğinizin sağlığını ellerinize alın, yani bebeğinizdeki sağlık sorununu kontrol altına alın ve bebeğinizi sakın ateş bu hemen geçer, yeni doğanlarda normaldir gibi farazi ve gerçek dışı lafların esiri yapmayın!

Yeni Doğan Bebekler Ve Ateş Problemi

İlk ayda özellikle görülen normalin üzerindeki her hangi bir ateşin, ister beraberinde diğer belirtiler olsun isterse olmasın ne olursa olsun doktora hiç zaman kaybetmeden bildirilmesi gerekmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde kesinlikle ateşi yüksek ise hiçbir şekilde bekleme yapmayın ve doktorunuza hemen başvurun.
Eğer bebeğiniz bir ila üç aylık dönemde ise ve iştah kaybına bağlı 38.8 derece yada daha yüksek bir ateşi var ise vakit kaybetmeden hemen doktorunuzu arayın.

Eğer ateşin yanı sıra ishal ve kusma durumu da var ise hemen bebeğinizi hastaneye götürün.

Bebeğinizin ateşi fazla yüksek olmasa da 38.1 gibi bir ateş ile beraber letarji, iştahsızlık veya donuk gözler gibi yan belirtiler çok önemlidir. Bu durumda doktorunuzun yapacağı şey bebeğinizin vücudunda olabilecek herhangi bir önemli enfeksiyonu tedavi etmek ve bebeğinizin su kaybını önlemektir.

fft99_mf5047464Bebeklerde Normal Ateş Nedir?
Bir bebeğin normal ateşi rektumdan bakıldığı yani ölçüldüğü zaman 37.2 veya 37.6 derece olmalıdır. Eğer ateşi rektumdan ölçmezseniz bu verdiğim dereceler farklı çıkacaktır.

Bebekte Ateşi Ölçmenin En İyi Yolu Nedir?
Biliyorum sevgili hanımlar aslında şimdi vereceğim cevabı hiç duymak istemiyorsunuz. Fakat bebeğinizin sağlığı açısından bu cevabı doğru ve net olarak vermek zorundayım. O yüzden cevabım bir bebeğin ateşini tam ve doğru olarak ölçmek için rektumdan ölçmeniz gerekmektedir. En doğru vücut ısısı derecesi buradan ölçülerek sağlanmaktadır. Emin olun doktora gittiğinizde aynı yanıtı alacaksınız.

Kaynak: https://www.ipuclarim.com/yeni-dogan-bebegimin-atesi-var-ne-yapmaliyim-yeni-doganlarda-ates-nasil-olculur/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir